Aktualności / Wygrane sprawy

13-11-2019

Sukces w sprawie o zadośćuczynienie za śmierć członka rodziny

W dniu 11 maja 2016 roku zakończyła się prawomocnie sprawa o zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowana na rzecz klientów kancelarii, w związku ze śmiercią poniesioną przez najbliższą dla nich osobę w następstwie wypadku komunikacyjnego.

Do tragiczego w skutkach wypadku doszło w dniu 13 sierpnia 2011 roku. Do kancelarii zgłosili się najbliższi zmarłego, tj. jego żona oraz pełnoletnia córka, celem zastępowania ich w sprawie o zadośćuczynienie i odszkodowanie przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy zdarzenia.

Na etapie postępowania likwidacyjnego szkody zakład ubezpieczyciel wypłacił tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na rzecz żony zmarłego kwotę 21.000,00 zł a na rzecz jego córki sumę 14.000,00 zł. Ponadto córce zmarłego wypłacone zostało odszkodowanie - zwrot kosztów pogrzebu, w wysokości 5.603,00 zł.

Wobec braku wypłaty satysfakcjonujących kwot przez ubezpieczyciela, kancelaria skierowała w imieniu pokrzywdzonych powództwo o zapłatę. Dodatkowo w pozwie zgłoszono roszczenie w imieniu wnuczki zmarłego, mającej w chwili jego śmierci 3,5 roku.

W zapadłym w sprawie wyroku dzięki staraniom kancelarii, Sąd I instancji zasądził następujące sumy:

- na rzecz żony zmarłego - dodatkowo kwotę 109.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia, wraz z odsetkami ustawowowymi za czas od daty wniesienia powództwa,

- na rzecz pełnoletniej córki zmarłego - dodatkowo kwotę 66.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia oraz dodatkowo kwotę 2.552,00 zł tytułem zwrotu kosztów pogrzebu, wraz z odsetkami ustawowowymi za czas od daty wniesienia powództwa,

- na rzecz wnuczki zmarłego - kwotę 40.000,00 zł, wraz z odsetkami ustawowymi za czas od daty wniesienia powództwa.

Ponadto Sąd przyznał na rzecz powódek zwrot kosztów procesu.

Wyrok został w całości utrzymany w mocy przez Sąd II instancji - Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Na dzień wydania prawomocnego orzeczenia, zasądzone na rzecz powódek kwoty wraz z odsetkami ustawowymi wyniosły:

- dla żony zmarłego - 139.679,00 zł;

- dla córki zmarłego - 87.846,00 zł;

- dla wnuczki zmarłego - 51.259,00 zł.

W sumie kancelaria uzyskała dla swoich klientów wraz z kosztami procesu sumę 351.400,00 zł

 

 

« wstecz

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij