Kancelaria Żory

Historia

Kancelaria rozpoczęła działalność w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych z dniem 4.06.1991r. Działalność została rozpoczęta na podstawie uzyskanych uprawnień radcy prawnego zgodnie z wpisem na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 22.12.1990r. Następnie, po odbyciu w latach 1990-1992 aplikacji adwokackiej w ramach Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach mecenas Błażyca został wpisany na listę adwokatów z dniem 21.05.1992r. pod numerem 100, wówczas kancelaria kontynuowała działalność już jako kancelaria adwokacka.

Nasza kancelaria od początku nastawiona była na obsługę podmiotów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii przekształceń własnościowych, organizacyjnych, jednakże prowadzi również kompleksową obsługę klientów indywidualnych.

W ramach współpracy Agencja Wspierania Inicjatyw Mieszkaniowych w latach 90-tych został wdrożony z udziałem Kancelarii autorski projekt wspierania spółdzielni mieszkaniowych pod kierunkiem Krzysztofa Raciborskiego - przedstawiciela agencji pomocowych Stanów Zjednoczonych. Przedmiotem opracowania było wydawnictwo książkowe w formie poradnika dla spółdzielców. W oparciu o ten poradnik powstały m.in. agencje wspierania inicjatyw mieszkaniowych w Żorach, Rybniku, Bielsku-Białej i innych miastach Polski.

W okresie działalności w ramach kancelarii założono wiele podmiotów prawa gospodarczego tj. spółki cywilne, spółki jawne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, spółdzielnie produkcyjne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, stowarzyszenia.

W oparciu o autorski projekt kancelarii została sprywatyzowana służba zdrowia w mieście Żory z wydzieleniem poszczególnych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

W ramach kancelarii były prowadzone kompleksowe formalno-prawne działania, których celem była także likwidacja bytu prawnego różnych podmiotów.

Kancelaria przeprowadziła również postępowania formalno - prawne mające na celu przekształcenie własnościowe podmiotów gospodarczych, zgodnie z przepisami prawa handlowego.

W ramach kancelarii zostały opracowane także procedury wyboru dostawców i wykonawców w ramach zamówień sektorowych, najpierw zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, a następnie zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych.

W 2003 r. w związku z rosnącą rolą zagadnień związanych z ochroną środowiska podjęto działania w celu wydzielenia pionu zajmującego się przepisami ochrony środowiska, prawa wodnego, gospodarki gruntami.

Pod nadzorem formalno-prawnym kancelarii w 2007 r. zostało opracowane wystąpienie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przedmiocie uznania, że działalność sektora energetycznego wykonywana jest na rynku konkurencyjnym, do którego dostęp nie jest ograniczony. W ramach tego wystąpienia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o stwierdzenie, że rynek hurtowy wytwarzania i obrotu energii elektrycznej na obszarze Polski jest rynkiem konkurencyjnym, do którego dostęp nie jest ograniczony.

« wstecz

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij